Yoga-koncert v. Ensemble MidtVest
Kom til yogakoncert i udstillingen på Holstebro Kunstmuseum.
Det sker torsdag 21. maj 2026 kl. 17.00–18.15
Oplev en sanselig yogakoncert midt i kunsten, hvor musik, bevægelse og nærvær smelter sammen i museets udstillingsrum.
Ensemble MidtVest inviterer til en rolig og stemningsfuld oplevelse, hvor levende kammermusik danner rammen om en blid yogasession. Her er der plads til både fordybelse, åndedrag og musikalsk nærvær – uanset om du er erfaren yogadeltager eller prøver det for første gang.
Koncerten er for alle og kræver ingen forudsætninger.
Vi glæder os til at dele en særlig musikalsk pause i hverdagen med dig.

Ensemble MidtVest har tidligere gæstet museet, hvor violiner og yoga-måtter blev fundet frem blandt Olivia Holm-Møllers malerier.
Fra 21. maj 2026 - kl. 17:00Til 21. maj 2026 - kl. 18:15
Medvirkende musikere
Charlotte Norholt, yogainstruktør og fløjtenist
Martin Qvist Hansen, klaver
Sanna Ripatti, bratsch
Žilvinas Brazauskas, klarinet
Praktisk information
Pris: 100 kr.
Ung under 25 år / studerende: 50 kr.
Medlemmer af Holstebro Kunstmuseums Venner: 50 kr. rabat pr. billet.
Benyt rabatkoden: Holstebro Kunstmuseum
Husk at medbringe medlemskort
Ensemblet stiller yogamåtter til rådighed, men du er også meget velkommen til at medbringe din egen.
Obs. Salene på kunstmuseet er en smule køligere end et yogastudio, så tag gerne lidt ekstra varmt tøj på. Som deltager i yoga-koncerten er det i dagens anledning tilladt at have flaskevand med skruelåg med ind.
Dørene åbner kl. 16:30.
Coverfoto | Fra en af ensemblets yoga-koncerter, Nørre Vosborg.